Przejdź do głównej zawartości

Badamy właściwości rudzkich cieków wodnych - przygotowanie

W środę (18.09), zaplanowano uroczyste otwarcie naszej pracowni przyrodniczej. Z tej okazji, zaplanowaliśmy ćwiczenia inaugurujące to wydarzenie.

Jako Młodzi Naukowcy, opracowaliśmy ciekawe ćwiczenia, mające na celu zbadanie podstawowych parametrów wody

Pod względem florystycznym, z naszymi rzekami i stawami nie jest źle. W większości typowa roślinność szuwarowa, a w jednym ze stawów znaleźliśmy gatunek chroniony - grzybienie białe (Nymphaea alba, patrz zdjęcie). 

Dzisiaj, na terenie miasta Ruda Śląska pobraliśmy próbki wody do badań. Sami jesteśmy ciekawi co kryją w sobie pod względem chemicznym. 

Użyty sprzęt i odczynniki chemiczne w trakcie ćwiczeń stacjonarnych w Niepublicznej Podstawowej Szkole Mistrzostwa Sportowego w Rudzie Śląskiej zawdzięczamy Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 
Grzybienie białe w stawie przy drodze ekspresowej.




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co kryje gleba? ZAPRASZAMY DO KOŁA BIOLOGICZNEGO

Zainteresowanych Uczniów, zapraszamy do naszego koła w każdy piątek na 8 lekcji ;) Na ostatnich zajęciach, określaliśmy pH z różnych powierzchni z okolicy szkoły. Każdy Uczeń, pobrał próbkę górnej warstwy gleby, po czym metodą kolorymetryczną określaliśmy jej odczyn. Wynik: Odczyn wszystkich próbek oscylował między 7,5 a 8. Wniosek: Górna warstwa gleby, pobrana z tego samego obszaru nie wykazuje różnic w pH. Zadanie domowe: Przyniosę pół woreczka śniadaniowego gleby, pobranej z głębokości ok 20 cm z okolicy zamieszkania. Dodatkowo, zabiorę 1,5 L butelkę.

Dlaczego guma do żucia nie rozpuszcza się w trakcie żucia?

Zaczyna robić się niebezpiecznie (jakość powietrza coraz gorsza)

Zapewne pamiętacie nasze pierwsze opublikowane zdjęcie (nowych czytelników, odsyłamy do pierwszego wpisu 😉). Zawartość niebezpiecznego dla nas pyłu o wielkości 2,5 mikrometra wynosiła 4 mikrogramy/m³ - jakość powietrza była wtedy BARDZO DOBRA. Dzisiaj, wartość ta zbliża się do niebezpiecznej, co jest związane z niższą temperaturą i tym, że  coraz częściej palimy w piecach . UWAŻAJMY NA SIEBIE